Ceramika Bolimowska od Garncarza - Folkstar.pl
 

Ceramika Bolimowska od Garncarza

ceramika z gliny wykonywana przez podłowickiego garncarza zgodnie z tradycją wielopokoleniową folklor polski folkstar ręcznie robiony gliniany jajecznik od garncarza folklor polski folk ceramika od garncarza cała z gliny tradycyjnie wykonywana z pokolenia na pokolenie folkstar dwojaczek z gliny wykonany ręcznie przez miejscowego garncarza folklor polski
W tej kategorii nie ma jeszcze produktów.

O tym, że ceramika to jedna z najstarszych dziedzin twórczości w łowickiej sztuce ludowej, świadczą wykopaliska archeologiczne. Jedyną pracownią w regionie, kontynuującą produkcję ręcznie wykonywanej ceramiki, jest warsztat garncarski rodziny Konopczyńskich w Bolimowie. Ceramika bolimowska charakteryzuje się pięknymi kształtami o piaskowym kolorze, początkowo kupowana była przez mieszkańców wsi i pełniła funkcję jedynie dekoracyjną w chałupie chłopskiej. Ręcznie robione, toczone z wolnej ręki na kole garncarskim naczynia gliniane bardzo szybko zyskały powodzenie. Naczynia takie jak: dzbany, talerze, kubki, wazony, misy, jajeczniki, dwojaki i inne odznaczają się kształtem odbiegającym od tradycyjnych form.
Ceramika rodziny Konopczyńskich charakteryzuje się białą lub jasnokremową szklistą polewą oraz zdobieniem 
bogatą ornamentacją, zwłaszcza roślinną z charakterystycznym stylizowanym ptaszkiem. Ozdoby tworzą zazwyczaj dwie różne kompozycje, które umieszczane są po przeciwnych stronach naczynia. Na jednej stronie znajduje się bolimowski ptaszek, siedzący na gałązce z kwiatkami i pączkami, zaś na drugiej kompozycja kwiatowa.
Ceramika z Bolimowa
posiada atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej Fundacji "CEPELIA" - Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie.

© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2019)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies