Wycinanki łowickie. Wycinanki ludowe.

wycinanki łowickie w folk klimacie ręcznie robione folkstar folkstar wycinanka łowicka z kogutem ręcznie robiona przez twórczynię ludową

Słynne już na całym świecie wycinanki łowickie, zrodziły się w połowie XIX wieku, zwanym "złotym wiekiem sztuki ludowej". Aby powstały potrzeba starych nożyc do strzyżenia owiec, glansowanego papieru i dużo fantazji. Nożyce są dziedziczone - wycinankarki przekazują je sobie z pokolenia na pokolenie. Papier jest ze sklepu, a z fantazją trzeba się urodzić. Wycinanki w kształcie wykańczanych drobniutkimi ząbkami kół, podobne do gwiazdki śniegu, umiejscawiane na belkach sufitu, między kodrami i jako zwieńczenie tasiemek, nazywane są „gwiozdą”. Wycinanka ta cechowała się jednoosiowym układem symetrycznym z rysunkiem drzewka z listkami czy bukietów kwiatowych. Ich styl z biegiem lat uległ znacznym przeobrażeniom, np. motyw drzewka był coraz bardziej uporządkowany, zyskiwały wzory kwiatowe, sporadycznie pojawiały się lalki czy ptaki, przeważnie koguty.
Kupując wycinankę ludową kupujesz unikat. Wzory mogą wydawać się podobne, ale nie da się dwa razy wyciąć takiej samej wycinanki. Folkstar daje gwarancję oryginalności. Wszystkie nasze wycinanki pochodzą od certyfikowanych twórców ludowych posiadających atesty Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej Fundacji CEPELIA.

© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2017)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies