Strój łowicki

tradycyjny pasiak ludowy strój łowicki korale ludowe czerwone do stroju łowickiego bielonka halka kiecka ze stanem fartuch tradycyjny strój łowicki ludowy tradycyjna bielonka łowicka do stroju ludowego łowicki strój tradycyjny ludowe hafty róża pasiak tradycyjny pasiak łowicki wełniak ludowy tradycyjny łowicki haft ludowy wełniak łowicki pasiak ludowy strój

Jeden z najpiękniejszych polskich strojów ludowych narodził się na początku XIX stulecia w Regionie Łowickim. Bogato zdobione haftem, mieniące się wszystkimi kolorami tęczy, pasiaste ubiory Księżaków opisał Władysław Reymont w powieści „Chłopi”. Piękno pasiaka łowickiego, uważanego za polski strój narodowy jest powszechnie rozpoznawalnym i charakterystycznym elementem rodzimej kultury ludowej, wzbudza zachwyt, oczarowuje bogatym układem kolorystycznym. Najstarsze stroje łowickie znajdują się w zbiorach wielu muzeów w kraju i za granicą. Mylą się jednak Ci, którzy sądzą, iż łowickie pasiaki przeszły już zupełnie do historii. Obecnie strój łowicki ma charakter reprezentacyjny i chętnie prezentowany jest przez kobiety i mężczyzn podczas uroczystości świątecznych w regionie. Piękne księżackie hafty i wielobarwne stroje podziwiać można jeszcze podczas dożynek, wesel, występów zespołów folklorystycznych, festynów, konkursów regionalnych i świąt Bożego Ciała, w czasie odbywającej się uroczystej procesji wokół Starego Rynku. Księżacy noszą strój łowicki, podkreślając swe przywiązanie do regionu i jego unikalnego dorobku kulturowego.

Dziewuchy ano i kobiety żeniate, przechodzące mimo, spozierały na nią z zazdrością abo i zgoła przystawały w podle, abych nasycić oczy tym jej wełniakiem pasiastym i sutym, co jak tęczą mazurską mienił się na niej, to na jej czarne trzewiki wysokie, zasznurowane aż po białą pończochę czerwonymi sznurowadłami, to na gorset z zielonego aksamitu, tak wyszyty złotem, że aż się w oczach mieniło, to na sznury bursztynów i korali, co otaczały jej białą, pełną szyję - pęk różnobarwnych wstążek zwieszał się od nich na plecach i gdy szła, wił się za nią niby tęcza.”

Władysław Stanisław Reymont „Chłopi”

© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2018)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies