Stroje ludowe - Folkstar.pl
 

Stroje ludowe

łowicki strój ludowy tradycyjny pasiak tradycyjne łowickie korale do stroju ludowego polskie narodowe stroje ludowe łowicka chusta ludowa do stroju łowickiego pasiak łowicki strój ludowy tradycyjna koszula do stroju ludowego łowicka bielonka łowickie buty ludowe do stroju haftowana koszula do stroju łowickiego bielonka halka
24h szybka wysyłka
24h szybka wysyłka

Stroje ludowe, czyli odświętne ubiory noszone przez ludność wiejską, zostały wykreowane niemal przez wszystkie polskie grupy etniczne. W większości powstały po uwłaszczeniu chłopów w 2 poł. XIX w., które przyniosło wzrost ich zamożności i sprzyjające warunki do rozwoju lokalnej kultury ludowej.
Ich rodzaje i wygląd były uzależnione od historii regionu, klimatu, a także ustroju społeczno-gospodarczego. Na niektórych obszarach etnograficznych w strojach ludowych da się zauważyć m.in.: wpływy mundurów wojskowych, strojów mieszczańskich i szlacheckich. Na ich krój, zdobienia i dodatki wpływała również moda europejska różnych epok. Mianem polskich narodowych strojów ludowych zwykło się określać: strój podhalański, strój krakowski oraz strój łowicki.

© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2019)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies