Serwety, serwetki haftowane. Haft łowicki. Haft kaszubski. - Folkstar.pl
 

Serwety, serwetki haftowane. Haft łowicki. Haft kaszubski.

Ręcznie haftowane obrusy, serwety, bieżniki od Folkstar Ręcznie haftowany bieżnik rękodzieło ludowe od Folkstar Ręcznie haftowane róże na obrusie na stół Folkstar Haft ręczny rękodzieło ludowe czyli piękna sztuka ludowa od Folkstar

Haft łowicki przeszedł na przestrzeni lat ciekawą i bogatą ewolucję. Kiedy pojawił się cieniowany haft płaski – szydełkowy, wyróżniający się wielobarwnością i zgeometryzowanymi, rytmicznymi i syntetycznymi wzorami kwiatowymi, używali go wszyscy do zdobienia strojów ludowych i jego elementów: rękawów, staników, chust, mankietów, koszul, krawatów i czarnych aksamitów. O Księstwie Łowickim mówi się, że jest zagłębiem hafciarek, które nadal haftują, ale tylko techniką wyszycia płaskiego i białym haftem ażurowym, zwanym richelieu. Zdobią nim obrusy, serwety i szerokie rękawy przy bluzkach. Obecnie można zaobserwować renesans haftów ludowych wykonywanych haftem płaskim, dlatego iż zdobią nie tylko stroje ludowe, ale także elementy stroju współczesnego, galanterię, obrusy, serwetki, poduszki, a nawet biżuterię.
Do haftowania używano kolorowej muliny, która jest trwała i nie farbuje w praniu, a także nici z zawartością wiskozy, które nadają efekt delikatnego połysku. Haft łowicki, do dnia dzisiejszego, jest znacznym elementem dekoracyjnym, jego wartość jest zdecydowanie większa niż w innych regionach, gdyż wyróżnia się on stosowaniem różnych technik, bogatą gamą barw i oryginalnością rozwiązań. Łowickie obrusy i tradycyjne serwety z pięknym haftem ludowym wykonane są z białego lnu, a w kolorystyce dominują barwy intensywne takie jak: czerwień, bordo, róż, szafir czy fiolet. Natomiast głównym wzorem pojawiającym się na haftach ludowych była i jest stylizowana róża oraz łowickie maki.
Wszystkie zdobienia na łowickich serwetach i obrusach ludowych posiadają atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej Fundacji „CEPELIA” - Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie.

© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2019)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies