Serwety, serwetki haftowane. Haft łowicki. Haft kaszubski.

Obrusy & Serwety

Haft łowicki przeszedł na przestrzeni lat ciekawą i bogatą ewolucję. Kiedy pojawił się cieniowany haft płaski – szydełkowy, wyróżniający się wielobarwnością i zgeometryzowanymi, rytmicznymi i syntetycznymi wzorami kwiatowymi, używali go wszyscy do zdobienia strojów ludowych i jego elementów: rękawów, staników, chust, mankietów, koszul, krawatów i czarnych aksamitów. O Księstwie Łowickim mówi się, że jest zagłębiem hafciarek, które nadal haftują, ale tylko techniką wyszycia płaskiego i białym haftem ażurowym, zwanym richelieu. Zdobią nim obrusy, serwety i szerokie rękawy przy bluzkach. Obecnie można zaobserwować renesans haftów ludowych wykonywanych haftem płaskim, dlatego iż zdobią nie tylko stroje ludowe, ale także elementy stroju współczesnego, galanterię, obrusy, serwetki, poduszki, a nawet biżuterię.
Do haftowania używano kolorowej muliny, która jest trwała i nie farbuje w praniu, a także nici z zawartością wiskozy, które nadają efekt delikatnego połysku. Haft łowicki, do dnia dzisiejszego, jest znacznym elementem dekoracyjnym, jego wartość jest zdecydowanie większa niż w innych regionach, gdyż wyróżnia się on stosowaniem różnych technik, bogatą gamą barw i oryginalnością rozwiązań. Łowickie obrusy i tradycyjne serwety z pięknym haftem ludowym wykonane są z białego lnu, a w kolorystyce dominują barwy intensywne takie jak: czerwień, bordo, róż, szafir czy fiolet. Natomiast głównym wzorem pojawiającym się na haftach ludowych była i jest stylizowana róża oraz łowickie maki.
Wszystkie zdobienia na łowickich serwetach i obrusach ludowych posiadają atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej Fundacji „CEPELIA” - Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie.

© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2017)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies