FOLKSTAR MODA NA LUDOWO | RĘKODZIEŁO LUDOWE | CHUSTY GÓRALSKIE | CHUSTY LUDOWE | CHUSTY ŁOWICKIE

24h szybka wysyłka

Chusty ludowe, najczęściej kojarzone jako chusty góralskie, noszone są we wszystkich regionach Polski. Dawniej były nieodłącznym elementem kobiecego stroju ludowego. Nosiły je zarówno panny jak i mężatki. Kobiece włosy splecione były w dwa warkocze, do których wpięta była szeroka, jedwabna, głównie czerwona wstążka, a na głowie zawiązywały łowickie chustki pod brodę, „na okrąg”, „na czubek” i „do tyłu”. Kiedyś używano kwiecistych chustek jedwabnych (tzw. jedwabnice), ozdabianych po bokach przybraniem z kwiatów, chust wełnianych (tzw. szalinówki) oraz białych chustek płóciennych, zdobionych na jednym z rogów dużym łowickim haftem. W dodatku mężatki nosiły tiulowe czepce, a podczas zimy okręcały sobie wokół głowy turban z wzorzystych chust wełnianych, tworząc czub nad czołem. Chustki ludowe były symbolicznym darem podczas ceremonii zaślubin w regionie łowickim.
Wszystkie kobiety w księstwie łowickim zakrywały głowę chustkami folkowymi. Wymiar i barwa chusty folk świadczyły o zamożności i stanie cywilnym ubranej w nią niewiasty. Chusty ludowe miały formę kwadratu, jej wielkość wahała się od 75 cm do 180 cm, a charakterystyczne wzory kwieciste występowały na jednobarwnym tle, najczęściej: czerwonym, kremowym, bordowym, białym i czarnym.
Do najpopularniejszych chust produkcji fabrycznej (druk na tkaninie) należały: szalinówki (salinówki), jedwabnice, chusty tureckie, chusty francuskie oraz szabasówki. W latach 30. XX wieku chusty malowane zaczęły powoli wypierać chusty ręcznie haftowane. Zwykle kupowano je na bazarach i od wędrownych sprzedawców. Nic więc dziwnego, że podobne motywy zdobienia chust malowanych (orientalne, roślinne) rozprzestrzeniły się niemal na całym terenie Słowiańszczyzny.

© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2018)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies