FOLKSTAR MODA NA LUDOWO | RĘKODZIEŁO LUDOWE | CHUSTY GÓRALSKIE | CHUSTY LUDOWE | CHUSTY ŁOWICKIE - Folkstar.pl
 

FOLKSTAR MODA NA LUDOWO | RĘKODZIEŁO LUDOWE | CHUSTY GÓRALSKIE | CHUSTY LUDOWE | CHUSTY ŁOWICKIE

Chusty ludowe góralskie różne kolory
24h szybka wysyłka

Chusty ludowe, najczęściej kojarzone jako chusty góralskie, noszone są we wszystkich regionach Polski. Dawniej były nieodłącznym elementem kobiecego stroju ludowego. Nosiły je zarówno panny jak i mężatki. Kobiece włosy splecione były w dwa warkocze, do których wpięta była szeroka, jedwabna, głównie czerwona wstążka, a na głowie zawiązywały łowickie chustki pod brodę, „na okrąg”, „na czubek” i „do tyłu”. Kiedyś używano kwiecistych chustek jedwabnych (tzw. jedwabnice), ozdabianych po bokach przybraniem z kwiatów, chust wełnianych (tzw. szalinówki) oraz białych chustek płóciennych, zdobionych na jednym z rogów dużym łowickim haftem. W dodatku mężatki nosiły tiulowe czepce, a podczas zimy okręcały sobie wokół głowy turban z wzorzystych chust wełnianych, tworząc czub nad czołem. Chustki ludowe były symbolicznym darem podczas ceremonii zaślubin w regionie łowickim.
Wszystkie kobiety w księstwie łowickim zakrywały głowę chustkami folkowymi. Wymiar i barwa chusty folk świadczyły o zamożności i stanie cywilnym ubranej w nią niewiasty. Chusty ludowe miały formę kwadratu, jej wielkość wahała się od 75 cm do 180 cm, a charakterystyczne wzory kwieciste występowały na jednobarwnym tle, najczęściej: czerwonym, kremowym, bordowym, białym i czarnym.
Do najpopularniejszych chust produkcji fabrycznej (druk na tkaninie) należały: szalinówki (salinówki), jedwabnice, chusty tureckie, chusty francuskie oraz szabasówki. W latach 30. XX wieku chusty malowane zaczęły powoli wypierać chusty ręcznie haftowane. Zwykle kupowano je na bazarach i od wędrownych sprzedawców. Nic więc dziwnego, że podobne motywy zdobienia chust malowanych (orientalne, roślinne) rozprzestrzeniły się niemal na całym terenie Słowiańszczyzny.

© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2019)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies