Strój łowicki

Strój łowicki ludowy - damski

Strój ludowy wykonany ręcznie przez twórczynię ludową z okolic Łowicza.
H
afty i zdobienia znajdujące się na wełniaku zostały wykonane ręcznie i posiadają atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej Fundacji "CEPELIA" - Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie.

Wełniak uszyty jest z aksamitu, płótna, oraz tradycyjnego pasiastego materiału.
Ten charakterystyczny dla Łowicza pasiasty materiał tkany jest z wełny, tradycyjnym starym sposobem na krosnach. Obecnie w okolicach Łowicza istnieje tylko jeden zakład produkujący taki materiał. Liczne zdobienia wykonane zostały haftem płaskim cieniowanym (motywy kwiatowe), haftem richelieu (koszula), oraz cekinami.

RODZAJE WEŁNIAKÓW
- wełniaki usztywniane, uznawane za bardziej eleganckie, noszone na oficjalne spotkania, procesje, święta. Do ich usztywnienia twórczynie ludowe używają papieru, co powoduje że kiecka jest bardziej rozłożysta i lepiej się układa. Są jednak bardzo ciężkie i bardzo sztywne, uniemożliwiają np. siedzenie; wymagają też specjalnego przechowywania na rolkach, które zapobiegną gnieceniu się fałd,
- wełniaki nieusztywniane, które nie mają papierowego podszycia. Dzięki temu są lżejsze, znacznie wygodniejsze i nie krępują ruchów. Powszechnie wykorzystywane są w zespołach ludowych do tańca, polecane do częstego użytku. Polecamy je ze względu na wygodę użytkowani.

ELEMENTY STROJU LUDOWEGO
Cena stroju zawiera następujące elementy:
- bielonka - czyli płócienna koszula, zdobiona haftem płaskim i haftem richelieu,
- halka - wykonana z białego płótna wykończona koronką,
- kiecka ze stanem - czyli sukienka, dół to spódnica z pasiaka, góra to haftowana kamizelka z aksamitu; kamizelka posiada regulację, która sprawia że będzie idealnie leżeć na osobach o różnej posturze,
- fartuch - wiązany z tyłu fartuch z pasiaka, bogato zdobiony haftem i cekinami.

Stroje wykonywane są na zamówienie, na każdy wymiar.
Termin realizacji do uzgodnienia.

Wybierz wariant produktu:
Ilość: - +
Inne produkty w tej kategorii
© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2016)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies