Lalka ludowa - śląski rozbarski strój regionalny | 40 cm - Folkstar.pl
 
DOM NA LUDOWO | RĘKODZIEŁO | LALKI LUDOWE

Lalka ludowa - śląski rozbarski strój regionalny | 40 cm

Tradycyjna lalka ludowa ubrana w śląski rozbarski regionalny strój ludowy. Ubranka odzwierciedlają tradycyjny strój ludowy ze Śląska.

Śląski strój ludowy swoją nazwę otrzymał po nazwie wsi Rozbark, będącą dzielnicą Bytomia. Największy rozwój stroju rozbarskiego nastąpił na przełomie XIX i XX wieku, strój ten z niewielkimi zmianami przetrwał do dziś.

Na oryginalny kobiecy strój śląski rozbarski składa się ciasnocha,czyli koszula z płótna ze stanikiem na jednym lub dwóch ramiączkach. Koszula była noszona razem z kabotkiem, czyli krótką haftowaną oraz przyozdobioną koronką koszulką z rękawami do łokcia. Zaś z połączenia ciasnochy z kabotkiem powstał odrębny twór górnej części damskiego stroju, który przepasywany był płócienną zdobioną zapaską. Na większe wyjścia i uroczystości kobiety wkładały kieckę, to jest długą suknię składającą się z dwóch części: spódnicy oraz stanika. Kiecka była gęsto marszczona, jej kształt był bufiasty z uwagi na wiele warstw, z których składała się spódnica, czasem spódnice były też specjalnie watowane, żeby podkreślić ich kopiastość. Na kieckę zakładany był wierzcheń, czyli rodzaj gorsetu bez rękawów. Gorset przyozdabiany był wstążkami, dekold obszyty był pofałdowaną wstążką, dziurki od guzików z przodu obszyte były szamerunkami z zielonych, żółtych i granatowych sznurków. Młode kobiety i panny nosiły wierzchnie czerwone, a starsze granatowe lub czarne. Mężatki musiały zakrywać swoje głowy, więc zakładały chusty purpurki lub białe czepce ozdonione koronką. Panny nosiły włosy splecione w warkocz, na uroczystości zakładały wianki ze sztucznych kwiatów i koralików, ułożonych na podkładce ze wstążek. Od święta kobiety na nogi zakładły pończochy oraz sznurowane trzewiki. Dopełnieniem stroju były czerwone korale oraz złote zausznice.

 

Hafty i pozostałe zdobienia, które znajdują się na strojach lalek zostały wykonane ręcznie.

 

Lalki dostępne są w 4 wersjach kolorystycznych do wyboru:

- biały fartuch,

- perłowy fartuch,

- zielony fartuch,

- czarny fartuch.

WYMIARY:
wysokość: ok. 40 cm.

 

Produkt kolekcjonerski.

Lalka nie jest zabawką i nie posiada stosownych atestów. Niektóre elementy mogą być przytwierdzone szpilkami.

Wybierz wariant produktu:
Ilość: - +
Inne produkty w tej kategorii
© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2019)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies