Biżuteria ludowa

Biżuteria ludowa
W tej kategorii nie ma jeszcze produktów.

Biżuteria towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Potrzeba dekorowania ciała jest tak stara jak ród ludzki, a najstarsze znaleziska tego typu powstały prawdopodobnie już 100 tysięcy lat temu. Ozdoby z bursztynów, korali, muszli, szkła i innych tworzyw w tym również metali szlachetnych, najczęściej w postaci naszyjników, ale również pierścionków, broszy i kolczyków, stanowiły ważne uzupełnienie również polskich strojów ludowych we wszystkich regionach kraju.

Nic dziwnego, że owe precjoza trafiły do legend i podań ludowych. Co ciekawe nosiły ja nie tylko kobiety, również i strój męski zdobiły nie mniej cenne guziki, spinki, klamry i sprzączki. Biżuteria zdobiła ubiór świąteczny; zaznaczała status społeczny właściciela; często pełniła role talizmanu. Ta najcenniejsza przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Ważną grupę ozdób stroju ludowego stanowiły noszone wraz z biżuterią różnego rodzaju: krzyże i medaliki z wizerunkami świętych.

Współcześnie rola biżuterii jest nie mniej ważna niż przed wiekami. Zdobiąc, podkreśla nasz styl czy upodobania. Chętnie sięgamy do ozdób inspirowanych sztuką ludową.

© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2018)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies