Poduszki haftowane. Haft łowicki. Poduszki ludowe. - Folkstar.pl
 

Poduszki haftowane. Haft łowicki. Poduszki ludowe.

Aksamitne poduszki ręcznie haftowane przez łowicką twórczynie ludową Folkstar Poduszki haftowane czarne poduszki ręcznie haftowane łowickie od folkstar

Haft łowicki przeszedł na przestrzeni lat ciekawą i bogatą ewolucję. Kiedy pojawił się cieniowany haft płaski – szydełkowy, wyróżniający się wielobarwnością i zgeometryzowanymi, rytmicznymi i syntetycznymi wzorami kwiatowymi, używali go wszyscy do zdobienia strojów ludowych i jego elementów: rękawów, staników, chust, mankietów, koszul, krawatów i czarnych aksamitów. Obecnie można zaobserwować renesans haftów ludowych wykonywanych haftem płaskim, dlatego iż zdobią nie tylko stroje ludowe, ale także elementy stroju współczesnego, galanterię, obrusy, serwetki, poduszki, a nawet biżuterię.
O Księstwie Łowickim mówi się, że jest zagłębiem wycinankarek i hafciarek. Do haftowania używano kolorowej muliny, która była bardzo trwała i nie farbowała w praniu. Haft łowicki, do dnia dzisiejszego, jest znacznym elementem dekoracyjnym, jego wartość jest zdecydowanie większa niż w innych regionach, gdyż wyróżnia się on dokładnym stosowaniem różnych technik, bogactwem kolorów i oryginalnością rozwiązań. Haftowane elementy na łowickich poduszkach ludowych są płaskie, a w kolorystyce dominują barwy intensywne takie jak: czerwień, bordo, róż, szafir czy fiolet. Natomiast głównym wzorem pojawiającym się na haftach ludowych była i jest stylizowana róża.

© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2019)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies