Aktualności

30 stycznia 2015 r., w sali barokowej łowickiego muzeum, podczas uroczystej gali wręczono statuetki Marka Regionalna „Łowickie”. To prestiżowe wyróżnienie powstało w celu promowania przedsięwzięć, produktów i usług o szczególnym znaczeniu dla regionu, związanych z dorobkiem kulturalnym i gospodarczym Ziemi Łowickiej.

21 listopada 2014

W dniach 6-7 listopada 2014 r. w Lublinie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Patterns of Europe – Wzory Europy. Dziedzictwo kulturowe a współczesne projektowanie. Było to wyjątkowe spotkanie plastyków z obszaru etnodesignu, przemysłów kreatywnych, prawa autorskiego oraz twórczości ludowej.

Na początku był zachwyt księżackim folklorem i poszukiwanie sposobu wykreowania estetycznych, ale także funkcjonalnych przedmiotów inspirowanych łowicką sztuką ludową. Tym bardziej, że formuła tradycyjnych wyrobów rękodzieła, tworzonych niegdyś jako przedmioty obrzędowe lub służące do dekoracji określonej przestrzeni, przeszła ewolucję w kierunku dzieł oderwanych od korzeni i wciąż jednostkowych. Folkstar Marty Wróbel drobnymi krokami, od małego stoiska przez nowoczesny salon wsparty własnym biurem projektowym, trafił na polski rynek i zaistniał również w przestrzeni wirtualnej. Po 5 latach działalności jest liderem polskiej etnobranży. Czy sukces łowickiej firmy należy wiązać z obecną modą na folk? To raczej obecność na rynku dobrych jakościowo, oryginalnych produktów z polską duszą wywołuje rosnące zainteresowanie klientów z kraju i zagranicy.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z dnia 7 marca 2013 r. za zasługi w dziedzinie upowszechniania kultury ludowej nasz firmowy kolega Jacek Rutkowski został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (Monitor Polski z 28 maja 2013 r. Poz. 465/39). Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 8 listopada br. na sesji Rady Gminy Łowicz.

25 sierpnia 2013 r. podczas XIV Biesiady Łowickiej w Maurzycach odbyła się uroczystość wręczenia Nagród im. Władysława Grabskiego. Tegoroczną laureatką została Marta Wróbel, wyróżniona tą prestiżową nagrodą w kategorii Rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Kapituła Nagrody w swym uzasadnieniu podkreśliła, że zarówno działalność gospodarcza prowadzona przez Martę Wróbel, jak i szeroka aktywność społeczna, ukierunkowana na rozwój kulturowy regionu łowickiego, mogą stanowić modelowy przykład połączenia biznesu i zamiłowania do kultury księżackiej.

28 sierpnia 2013

Jacek Rutkowski z zespołu Folkstar został laureatem Nagrody „Łowicka Róża” w kategorii twórczość artystyczna. Wyróżniony poza oryginalnymi projektami inspirowanymi łowicką sztuką ludową, posiada w swoim dorobku wiele opracowań z dziedziny współczesnego wzornictwa i grafiki wydawniczej.

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich na scenę Teatru 6.piętro, gdzie wystąpi legendarne „Mazowsze”, jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów folklorystycznych na świecie. Folkstar ma przyjemność bycia partnerem tego niezwykłego projektu…

30 maja po raz kolejny mieliśmy przyjemność być częścią niezwykłego wydarzenia, jakim niewątpliwie jest Boże Ciało w Łowiczu. Stoisko Folkstaru zagościło na trójkątnym rynku. Specjalnie dla odwiedzających Łowicz gości otworzyliśmy również nasz salon w Galerii Łowickiej.

W końcu możemy się pochwalić - 30 maja 2013r. ukaże się pierwsza wydana przez Folkstar książka pt. „O Bożym Ciele w Łowiczu” autorstwa Karoliny Wandy Rutkowskiej. Bogato ilustrowana publikacja przybliża genezę jednego z najważniejszych świąt w Kościele katolickim oraz uwarunkowania historyczne oraz kulturowe, które ukształtowały jego celebrowanie w stolicy dawnego Księstwa Łowickiego.Prezentowane w publikacji zdjęcia archiwalne oraz współczesne ilustrują niezwykły klimat wydarzenia.

Już w najbliższy czwartek, znów będziemy mogli podziwiać przepiękne, kolorowe stroje naszych łowiczanek na procesji Bożego Ciała.

10 maja tuż przed 6:00 Nowy Rynek w Łowiczu przemienił się z pełną kolorów i ludowych motywów przestrzeń z niepowtarzalnym łowickim klimatem. A wszystko to za sprawą popularnego programu śniadaniowego, którego twórcy w niezwykły i autentyczny sposób przedstawili to co u nas tak kochamy – nasz łowicki folklor i lokalne tradycje. My też tam byliśmy!

Folkstar, jako jedyna firma z Polski, znalazł się w prestiżowym gronie międzynarodowych firm zaproszonych do odwiedzenia targów Peru Gif Show 2013. Targi odbywają się od 12 lat w stolicy kraju, Limie. Czy jest coś co mogłoby łączyć pierwotnych Słowian z odległą kulturą Nazków i Inków? Dzięki zaproszeniu PromPeru, peruwiańskiej organizacji zajmującej się promocją Peru, mogliśmy się o tym przekonać.

Super Market Trade Show Tokio, czyli największe targi produktów konsumenckich w Japonii. W lutym 2013 Folkstar miał zaszczyt reprezentować rodzimą sztukę ludową, na polskim stoisku, którego patronat objęli Ambasada Polski w Japonii oraz Polsko-Japońska Izba Handlowa.

7 lutego 2013

Rema Days to największe wydarzenie branży reklamowej w Europie Środkowej. Targi posiadają renomę najważniejszych w kraju w branży biznes gift oraz gadżetów reklamowych. Folkstar pojawił się na nich z pomysłem zaimplementowania rdzennego polskiego wzornictwa do strategii marketingowej oraz firmowych upominków.

Fundacja Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet przyznała tytuły pierwszym Ambasadorom Przedsiębiorczości Kobiet w Polsce. Wśród stu kobiet ze świata biznesu, w tym Teresa Rosati, Bożena Batycka i Agata Młynarska znalazła się również Marta Wróbel – założycielka marki Folkstar.

9 września 2012

9 września na Nowym Rynku w Łowiczu odbyło się Księżackie Jadło 2012. Było smacznie, kolorowo i folkstarowo. Na scenie wystąpili: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, polsko-ukraiński zespół muzyczny Eney, Janusz Laskowski oraz Marcin Daniec. Gościem specjalnym Księżackiego Jadła była Ewa Wachowicz, miłośniczka dobrej kuchni, autorka program telewizyjnego „Podróże kulinarne”.

W sobotę 8 września 2012 r. w malowniczym Skansenie w Maurzycach koło Łowicza odbyła się ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa „Tajemnice codzienności” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia. Partnerem i współorganizatorem imprezy był Folkstar.pl. W 1991 r. Rada Europy ustanowiła obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Jest to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, który promuje regionalne dziedzictwo kulturowe oraz przypomina o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Skansen w Maurzycach został wybrany na miejsce ogólnopolskiej inauguracji EDD w 2012 r.

Tego wyjątkowego dnia można poczuć prawdziwy klimat dawnych łowickich jarmarków. Gdy umilknie wybijający rytm wielki kocioł oraz śpiewy wiernych idących z chorągwiami w barwnej procesji Bożego Ciała, kto żyw udaje się na tradycyjne „bobiki”. Aby w pełni doświadczyć atmosfery tradycyjnego odpustu, w czwartek 7 czerwca 2012 r. Folkstar opuścił swój salon w pobliskiej Galerii Łowickiej i rozłożył się ze „straganem” na trójkątnym Nowym Rynku.

W stolicy dawnego Księstwa Łowickiego władanego szczodrą i sprawiedliwą ręką przez arcybiskupów gnieźnieńskich, odbywa się najsławniejsza, zaliczana do najstarszych w Polsce, procesja Bożego Ciała. Wszystko to za sprawą mieniących się wszystkimi kolorami tęczy strojów, w jakie przyodziani są uczestnicy tego pobożnego pochodu. Już na przełomie XIX i XX stulecia przepych i niezwykła barwność obchodów święta, uznawanego za jedno z najważniejszych w Kościele katolickim, zaczęła przyciągać do miasteczka nad Bzurą liczne rzesze pielgrzymów i turystów z kraju i zagranicy.

U progu wiosny, w dniach 10-11 marca 2012 r. w Mateczniku Mazowsza w Otrębusach po raz pierwszy zorganizowany został „Weekendu na ludowo”. Kolorowy kiermasz rękodzieła ludowego i artystycznego, połączony z pokazami kunsztu artystów ludowych z rożnych regionów Polski wzbudził duże zainteresowanie wśród zwiedzających.

29 września 2011

Firma Folkstar.pl wprowadziła certyfikowanie sprzedawanych przez siebie wyrobów rękodzieła ludowego. Sygnowane w ten sposób hafty, wycinanki oraz ceramika zostały wykonane ręcznie przez twórców ludowych z regionu łowickiego, zgodnie z lokalną tradycją.

3 września 2011

Pochodzi z Sanoka, ma 10 metrów długości, prawie 200 koni mechanicznych pod maską, 39 miejsc siedzących, waży ponad 12 ton i codziennie wozi dzieciaki do szkół na terenie gminy Łowicz.

Nasze produkty zostały pokazane na wystawie organizowanej przez Muzeum w Łowiczu podczas Europejskich Dni Dziedzictwa. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.Tegoroczna edycja pod hasłem "Od pomysłu do przemysłu" miała zainteresować społeczeństwo obiektami przemysłowymi, fabrykami, warsztatami rzemieślniczymi oraz wszelkimi zabytkami techniki, które często są niedoceniane i niszczone.

10 września 2010

10 września w Zakopanem odbył się profesjonalny pokaz mody inspirowanej folklorem o nazwie Polki Folki. Była to ekskluzywna gala modowa zorganizowana w jednym z najelegantszych hoteli Zakopanego Grand Nosalowy Dwór. Główną organizatorką pokazu była Aneta Larysa Knap, projektantka i właścicielka modowego atelier w Nowym Targu FolkDesign. Aneta zgromadziła na pokazie imponującą liczbę kolekcji – w pokazie wzięło udział 30-stu projektantów....

19 sierpnia 2010

Dlaczego Polki wolą indyjskie paciorki, a nie łowickie pasiaki? Czy jeden kwiatek może wypromować Hawaje? Jak wygląda Barbie w łowickiej zapasce? Co to są Polki – Folki? Czy można łączyć tradycyjne wzory i nowoczesny design? I po co właściwie komu sztuka ludowa? Marta Wróbel, założycielka i szefowa sklepu Folkstar.pl, udowadnia, że polska sztuka ludowa może być modna, stylowa i bardzo trendy....

13 lutego 2010 roku otworzyliśmy nasz pierwszy sklep. Sklep Folkstar mieści się w centrum Łowicza w Galerii Łowickiej. W sklepie znajdziecie wszystko co związane jest ze sztuką ludową okolic Łowicza, a także nowoczesne produkty wykonane przez grafików i designerów zainspirowanych wzorami naszego regionu....

© Wszelkie prawa zastrzeżone Folkstar.pl (2018)
Projekt i wykonanie: MDAsystems.pl

Nasza wirtyna używa plików cookies.

Polityka cookies